Site icon Stratego.hr

Pohvala za outsourcing: evo kad i što startup treba povjeriti nekom drugom

Silicon Valley

Silicon Valley

Startupovi imaju ograničena sredstva i resurse (ili ih uopće nemaju). U puno slučajeva zbog toga i propadnu.
Važno je na početku realizacije poslovne ideje razumjeti zašto je outsourcing određenih zadataka dobra ideja. Danas putem interneta lako možete pronaći nekoga (najčešće freelancera) kome možete povjeriti određene zadatke.
*Outsourcing u poslovnom svijetu znači povjeriti određeni poslovni zadatak ili proces nekoj drugoj osobi ili tvrtki. Koristi se za olakšanje radnog tereta, smanjenje troškova i poboljšanje kvalitete.

Koje zadatke možete outsourcati

Razmišljanja kao “ja to mogu bolje napraviti” ubila su puno startupova prije nego su uopće krenuli. Ako možete pregristi vlastiti ponos i shvatiti važnost delegiranja, imat ćete puno veće šanse za uspjeh.

Stručnjak za ulaganja Brian O’Malley smatra da je gotovo nemoguće pokrenuti bilo kakav biznis bez nekog oblika outsourcinga: “Ne samo da ćete biti manje pretrpani zadacima, puno drugih ljudi i tvrtki mogu obaviti te zadatke bolje i jeftinije od vas,”. To se posebice odnosi na povjeravanje sljedećih zadataka, poslova i procesa:

Kada outsourcati

Bilo da je riječ o programiranju, dizajnu, računovodstvu ili bilo kojem drugom zadatku, ključno je znati kada je vrijeme za outsourcing. Evo par znakova upozorenja:

3 prednosti outsourcinga

Outsourcing ima puno prednosti od kojih su 3 najbitnije:

1. Manji troškovi. Najočitija prednost outsourcinga je ušteda. Uzmimo za primjer programera; iskusnog i dobrog programera trebate tražiti nekoliko mjeseci, i ako ga zaposlite na stalno, osim plaće morat ćete mu plaćati zdravstveno i mirovinsko osiguranje. S druge strane, freelance programera naći ćete brže i njemu nećete morati plaćati dodatne troškove. Također ćete moći bez problema raskinuti ugovor, bez neugodnosti.

2. Veća stručnost. Kad unutar startupa rješavate sve zadatke, često ćete morati svoje zaposlenike i kolege tražiti da izađu izvan svoje komforne zone i rade poslove za koje nisu potpuno stručni, što može ugroziti kvalitetu. Outsourcingom ćete pak najčešće za odgovarajući zadatak pronaći neku iznimno stručnu osobu koja zna što radi.

3. Bolji fokus. Outsourcing vam omogućuje da se bolje koncentrirate na zadatke i procese koji su vam ključni; umjesto da neurotično pokušavate izvršiti stvari u kojima niste stručnjak. Outsourcing vam daje veću fleksibilnost i lakše se prilagođavate situacijama.

Umjetnost balansiranja

Svatko tko je ikad krenuo u startup razumjet će sličnosti između cirkusa i startupa. To je smiješna usporedba, ali i prikladna. Osim čudnih događanja i stalnog učenja, u centru pozornosti je točka balansiranja.

Treba znati kada probleme treba rješavati unutar tvrtke, a kad outsourcati. Dodajte ovaj članak u favorite kako biste znali održati savršen balans za kratkoročni i dugoročni uspjeh.

(preuzeto s business.com)

Exit mobile version