Kreativni rad je bilo koja vrsta rada koja zahtjeva od čovjeka da redovito stvara jedinstvena djela.
Kao i u svakom poslu, potrebna je vještina.
Ali potrebno je još i: imati sposobnost rješavanja problema, smisliti jedinstvena rješenja, i redovito stvarati jedinstvena djela.
To je iznimno zanimljiv i dinamičan posao, ali i težak. Repliciranje nekog djela zahtjeva puno manje kreativnosti, i zatupljujuće je. Redovito stvaranje novog i originalnog djela je uzbudljivo, ali i zahtjevno.
Držati korak sa zahtjevima posla može dovesti do kreativne blokade, ili pregorijevanja, što nitko ne želi.
Je li kreativno pregaranje neizbježno? Postoje kreativni geniji poput Trollopea, Kubricka, ili The Doorsa koji su izbacivali vrhunska djela kao na traci. A imate i one koji su imali jedan “hit” poput Los del Rio (autori kultne “Macarene”), zbog kojih se pitate je li mediokritetstvo jedini način opstanka.
Kako biti kreativan – treći način
Postoji doduše i treći način.
Kontinuirani kreativci. Oni koji ne mogu imati toliko obilan kreativan opus poput primjerice Picassa, ali također se ne žele zadovoljiti samo jednom uspješnicom. Oni koji su otkrili kako biti kreativan za potrebe dugotrajne karijere.
Da bi bili kontinuirani kreativci, trebate biti obzirni, svjesni i spremni priznati da vam je povremeno potrebna pomoć. Annie Mueller se bavi freelance pisanjem već preko deset godina, i za stranicu asianefficiency je podijelila nekoliko savjeta kako održati kreativnost a da ne pregorite:
Izgradite solidan sistem za inspiraciju
Inspiracija nije tolika rijetkost niti “dar s neba” kao što mnogi misle. Također nije ni svakodnevno stanje uma, bez obzira koliko ste kreativan pojedinac.
Postoje načini kako učiniti da se inspiracija pojavljuje češće. Svejedno ne postoji magičan prekidač kojim požete paliti i gasiti kreativnost kad poželite. Možete samo potaknuti inspiraciju da se pojavljuje učestalije i (donekle) pouzdanije.
Potreban vam je sistem za inspiraciju, koji zahtjeva tri elementa. Prvo su izvori inspiracije u vašem životu. Drugo je redovito vrijeme posvećeno tim izvorima inspiracije. I treće je donekle organiziran način prikupljanja i organiziranja ideja koje dobijete iz trenutaka inspiracije.
Razvijte rutine koje će vam omogućiti da radite bez razmišljanja
Neke dane ćete biti praktički bezumni.
I tada će vaše rutine uvjetovati vaš uspjeh. Ako ste razvili svjesne, produktivne rituale koji vam pomažu da krenete s jednog dijela dana na drugi, stvorit ćete nešto čak i za vrijeme najgorih dana.
Ako ih niste razvili, vaša će produktivnost biti niska ili nikakva, posao ćete kasnije morati nadoknađivati, bit ćete pod ogromnim stresom, gubit ćete inspiraciju i energiju zbog tog stresa, i ući ćete u odvratan krug samouništenja.
Kreativnost se ne mora pojaviti na početku projekta, može se pojaviti i kasnije pri radu. Kad su vam rutine na mjestu, stvorit ćete nešto čak i kad ste najmanje inspirirani. Kasnije ćete se, kad vas “pukne inspiracija”, vratiti na projekt i popraviti ga.
Postavite minimalne zahtjeve i držite ih se
Vaše rutine i rituali će vam pomoći da stvorite nešto, bilo što, i u najtežim danima. Vaši minimalni zahtjevi će vam pomoći da znate kada stati. Kad se osjećate kreativno, proletjet ćete te zahtjeve bez problema. Drugih dana ćete ih riješiti uz teške muke, sa znojem na čelu.
Ali bilo kako bilo, uspjet ćete.
Zašto postavljati kvote? Evo što kaže Annie:
- držanje dnevne (ili tjedne) kvote pomaže mi da nastavljam projekte čak i kad sam u mentalnoj blokadi, i pomaže mi da ne potonem još dublje.
- praćenje dnevne kvote pomaže mi da dokažem sebi da sam sposobna raditi čak i kad mi se ne radi.
- uz dnevnu kvotu se osjećam ozbiljno: kao profesionalna, kreativna osoba, koja nije varalica. Taj osjećaj da sam “pravi ozbiljni pisac” mi je potreban kad moram izbacivati kreativna djela na redovnoj bazi.
- dnevna kvota mi pomaže da poboljšam osnovne vještine mog zanata.
- držanje dnevne kvote, koliko god ona malena bila, pomaže mi da mi djelo malo po malo dobije oblik. A malo po malo postaje puno nakon godinu ili više.
- praćenje dnevne kvote omogućuje mi da maksimalno iskoristim trenutke potpune inspiracije; već sam ispraksirana, savladala sam osnove, i mogu se odmah baciti na ideju bez previše pripreme ili neodlučnosti koja bi postojala da ne pišem redovito.
Koristim kvote različitih duljina i opsega. Bez sumnje, najproduktivnija sam i najkreativnija kad postavim minimalne zahtjeve.
Pronađite svoje granice i poštujte ih
Nedostatak kvota je to što vas donekle ograničavaju. Morate saznati koje su vaše granice, prepoznati koje su vaše slabosti i poštovati ih.
Pritom ne mislim da ih trebate pronaći kako bi ih nadišli. Sjajno je poboljšati se, ali je također jako bitno sebe poznavati i poštovati, biti blag prema sebi i ne mučiti se toliko puno i često.
Budimo produktivni! Budimo kreativni. Stvarajmo djela i mijenjajmo svijet.
Ali ne zaboravimo sjesti u ležaljku nedjeljom popodne. Odrijemajmo bez osjećaja krivice, uživajmo u društvu prijatelja, recimo“ne” toksičnim ljudima i situacijama, pronađimo vremena samo za sebe, igrajmo se i vrpoljimo.
I nemojmo čekati živčani slom ili prevelik stres jer ćemo tako otjerati ljude od sebe. Poznavanje i poštovanje vlastitih granica omogućuje nam da ostanemo kreativni.
Kreativan posao je težak. Nije uvijek zabavan, ali kad uđete u “zonu”, to je praktički najbolji osjećaj na svijetu. Ako se ne želite toga odreći, držite se ovoga. Izgradite život koji vama kao kreativcu ima smisla. Razmislite i uložite trud kako bi sebe održali zdravima, jer ćete tako održati i svoju kreativnost.